english


faniMani


Gra terenowa

PRASKI LABIRYNT

Uroczyste rozdanie nagród dla uczestników gry terenowej - Praski Labirynt, odbyło się 27 czerwca o godzinie 15.00 w galerii konferencyjnej w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ przy ulicy Kłopotowskiego 15.

Pisali o nas:

http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/new/index.php?dzial=aktualnosci&ak_id=16090&kat=1

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/359513.html

http://www.praga-pn.waw.pl/pragapn/aktualnosci/1214776800_final_gry_miejskiej_praski_labirynt

7 czerwca 2008 (sobota) odbyła się pierwsza historyczna miejska gra terenowa, której trasa prowadziła niezwykłymi i zagadkowymi zaułkami i uliczkami starej Pragi. PRASKI LABIRYNT to impreza zorganizowana z okazji 360 lecia uzyskania przez Pragę praw miejskich. Gra odbyła się na ?planszy? będącej częścią warszawskiej Pragi ? z jej kamienicami, mieszkańcami, ulicami, sklepami, parkami.

Zawodnicy wyruszyli spod Cerkwi św. Marii Magdaleny na Pradze i przemierzając trasę gry z ulokowanymi na niej ośmioma punktami w różnym czasie docierali do mety. W grze wzięło udział 66 osób, jednak nie wszystkie spośród nich zdołały dotrwać do końca zabawy.

Trasę w najkrótszym czasie pokonali:

1) Piotr Kolenkiewicz wraz z zespołem

2) Dominika oraz Gosia

3) Lynn i Olexy

na dalszych pozycjach konkursowych uplasowali się:

Rodzina Litwiniaków

Anna Maculewicz i Michał Witczak

Magdalena Basior z towarzyszem

pozostałym osobom dziękujemy za udział w naszej grze i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach

O terminie i miejscu rozdania nagród poinformujemy laureatów telefonicznie bądź mailowo. Informację taką zamieścimy także na naszej stronie.

image007image009

Miejski charakter Pragi ? osady położonej na prawym brzegu Wisły - został formalnie potwierdzony w 1648 roku nadaniem jej przywileju lokacyjnego przez króla Władysława IV. O przywilej lokacyjny dla Pragi wystarał się jeden z biskupów kamienieckich - Michał Działyński, który miał na Pradze swoje posiadłości. W ten sposób stracił swoje znaczenie podział Pragi na Biskupią i Magnacką. Na Pradze już wiele lat przed uzyskaniem praw miejskich istniała rozwinięta sieć ulic, zwarta zabudowa oraz tworzył się samorząd.

Właśnie w tym roku przypada 360 rocznica nadania Pradze praw miejskich. I z tej okazji władze i administracja Pragi Północ i Pragi Południe oraz wiele instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój kultury, sportu, oświaty w obu dzielnicach oraz w ich promocję, zaplanowały szereg imprez, konkursów i jarmarków.

Również z tej okazji stowarzyszenie Pierwsza Warszawska Agenda 21 zorganizowało pierwszą na Pradze miejską grę terenową pod nazwą PRASKI LABIRTNT, na której trasie znalazły się miejsca wpisane w historię Pragi i architektoniczne praskie ?perełki?.

To była podróż w przeszłość. Na trasie nie zabrakło miejsc magicznych, które codziennie mijamy nie zwracając na nie uwagi, które znamy z widzenia lecz niewiele o nich wiemy.

Trasa poprowadzona praskimi ulicami, podwórkami i zaułkami pozwoliła odkryć piękno i niepowtarzalny klimat dzielnicy, pozwoliła zbliżyć się do jej historii i zrozumieć zawiłe losy wielokulturowej społeczności praskiej.

Niestety nie zdołaliśmy pokazać wszystkich ciekawych miejsc na Pradze i opowiedzieć o nich w naszych krótkich historyjkach, które były kluczem do ich odnalezienia na trasie gry. Zachęcamy więc do poznawania Pragi z przewodnikiem w ręku lub na praskich spacerach organizowanych przez warszawskie biura turystyczne.

Bo warszawska Praga, to nie tylko przeszłość, choć to właśnie ona zdecydowała o teraźniejszości dzielnicy. Po II wojnie światowej w ocalałych z pożogi budynkach władze komunistyczne ulokowały na Pradze urzędy i instytucje. Znalazły się tu również więzienia i katownie NKWD I SB, gdzie przetrzymywano i torturowano członków niepodległościowego ruchu oporu. Władzy ludowej przeszkadzały ozdoby, freski, gzymsy i zabytkowe fasady kamienic. Zniszczono wszystkie elementy przypominające o dawnym charakterze dzielnicy i właścicielach kamienic. Powojenna odbudowa ominęła Pragę. Stare, zaniedbane i nieremontowane domy zasiedlane przypadkowymi lokatorami, niszczały i popadały w ruinę. Część z nich do dziś nie ma kanalizacji i centralnego ogrzewania, choć leży na obszarze europejskiej metropolii.

Dziś nastawienie do Pragi zupełnie się zmieniło. Praga przyciąga jak magnes swoją autentycznością i staje się artystycznym centrum stolicy. Jest wyjątkowa, ma styl i ma charakter. Nie potrzebuje retuszu, szminki ani grubej warstwy makijażu. Jej wartością, na której wyrosła moda na Pragę, jest brak pozerstwa, podtrzymywanie swojskości i tradycji oraz nonszalancja. Tu rodzi się nowa kultura, która nie wstydzi się praskiej tradycji. To na Pradze stare fabryki, zakłady, magazyny przemieniają się w kluby, galerie i teatry. Praga odkrywana na nowo przez twórców, artystów, społeczników staje się coraz bardziej widoczna, intrygująca i zaskakująca. Ma ogromną rzeszę wielbicieli i coraz częściej jest przedmiotem badań socjologów, antropologów kultury i etnologów, historyków ? Wzbudza duże zainteresowanie mediów.

Zainteresowanie Pragą i moda na nią jest w pewnym sensie odpowiedzią na brak tożsamości rozwijającej się lewobrzeżnej części miasta, której przestrzeń zdominowały stare i nowe tandetne i ciasne osiedla oraz coraz gęściej naszpikowane wysokimi szmirowatymi, szklanymi pudłami Śródmieście. Wystarczy przekroczyć Wisłę, by znaleźć się w innej Warszawie. Stare, ceglane kamienice, z fragmentami gzymsów, z figurkami, galeryjkami i obskurnymi bramami, podwórka z kapliczkami, wąskie brukowane ulice, stare kościoły, fabryki, szkoły, stadion i bazary ? prawdziwy labirynt, praski labirynt. Różnorodność i jedność, kontrast i harmonia - oszałamiające swoim kolorytem i naturalnością. To wszystko na niewielkim kawałku miasta. Prawdziwe cudo, a nie jakaś atrapa.

Ma się wrażenie, że czas płynie tu wolniej niż na lewym brzegu. Poza kilkoma miejscami nie widać tu wszechogarniającej komercji, sztampy i fałszywego luksusu. Praga kusi spokojem, jest azylem dla zmęczonych ?brzydotą nowoczesności?. Docenili to przede wszystkim artyści, którzy tworzą i mieszkają na Pradze. To oni dostrzegli i zainteresowali się prawdziwym obliczem Pragi, z jej specyficznym folklorem i poczuciem lokalnej solidarności.

Na przyjeżdżających tu ?Warszawiakach? Praga sprawia wrażenie egzotycznego i niebezpiecznego miejsca. Nowi mieszkańcy dzielnicy stają więc przed dużym wyzwaniem, często jest to dla nich prawdziwa szkoła przetrwania, sprawdzian z integracji.

Szansę dla dzielnicy radni Pragi Północ i Pragi Południe widzą w programie rewitalizacji Warszawy, który pozwoli odrestaurować unikatową zabudowę tej części miasta i odtworzyć jej wspaniałą architekturę oraz oryginalny układ urbanistyczny XIX-wiecznej praskiej starówki. Radnym zależy przede wszystkim na zachowaniu tego dziedzictwa. Zaapelowali więc do władz stolicy, Mazowsza i do władz państwowych o pomoc w finansowaniu zadań, związanych z ratowaniem historycznej substancji miasta oraz rozwojem infrastruktury, m.in.: drugiej linii metra, Stadionu Narodowego na Euro 2012, ośrodków sportowych, instytucji kultury i użyteczności publicznej. Chcą również przywrócić Pradze Wisłę. Pod hasłem ?Dajmy Pradze drugą młodość", obchodzony jest ?Rok warszawskiej Pragi? - rok 2008.

Naszym wkładem w te obchody jest ?Praski Labirynt? ? była miejska gra terenowa organizowana na dwóch różnych trasach. Obydwie trasy możnayło przejść 7 czerwca 2008 roku (w sobotę).Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

dhmw7cxn_15gmjdf2gn_b

Pierwsza Warszawska Agenda 21

dhmw7cxn_14dpfmcrgz_b

Dzielnica Praga Północ
Miasta Stołecznego Warszawy

logo_zakochaj_sie_w_wawie

Biuro Promocji Miasta

Poprawiony: 19 października 2010
 
© Zabi