english


faniMani


Praski Salon Fotografii Portretowej

Oj, działo się, działo! Na ulicy Ząbkowskiej w Warszawie w niedzielę 14 września 2008r. podczas ?V Praskich Spotkań z Kulturą? wystawiliśmy niecodzienny PRASKI SALON FOTOGRAFII PORTRETOWEJ.

Nasza inscenizacja polegała na ustawieniu w przestrzeni ulicy sześciu plansz przedstawiających postaci kojarzące się z tożsamością Pragi, z jej przemijającym wizerunkiem i przedwojennym obliczem społecznym. Plansze przedstawiały przekupkę z ?Bazaru Różyckiego?, grajka z praskiej orkiestry podwórkowej, nowożeńców, warszawską syrenkę, atletę i krawca ? Żyda. Każdy uczestnik imprezy artystycznej na Ząbkowskiej mógł wcielić się w wybraną postać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ? użyczając postaci swojej twarzy. Natalia Pawlak i Jolanta Pawlak ? fotografujące portretowane osoby, miały pełne ręce roboty od początku aż do końca imprezy. Praski Salon Fotografii Portretowej był oblegany przez klientów ? warszawiaków i turystów z różnych stron Polski oraz z zagranicy. Świadczy o tym ponad 1000 zdjęć wykonanych przez naszych fotografów, nie licząc zdjęć zrobionych własnymi aparatami przez uczestników imprezy. Fotografom asystowali młodzi aktorzy w kostiumach nawiązujących do klimatu przedwojennej Pragi, którzy aranżowali całą akcję i pomagali w ustawianiu fotografowanych osób. Mimo przenikliwego chłodu wszyscy świetnie się bawili.

Praski Salon Fotografii Portretowej był dla nas świetną okazją do rozmowy z fotografowanymi osobami. Nasi klienci zadawali wiele pytań m.in.:

 • Kogo przedstawiają świetnie wykonane makiety i dlaczego wybraliśmy właśnie te postacie?
 • Dlaczego w tle grajka widać kapliczkę z postacią Matki Bożej?
 • Kiedy znów będziemy na Ząbkowskiej?
 • Gdzie ? po imprezie - będzie można zrobić sobie takie zdjęcia z makietą?

Każdy uczestnik naszej inscenizacji otrzymał ulotkę z informacją o Praskim Salonie Fotografii Portretowej na ul. Ząbkowskiej, o bohaterach prezentowanych na planszach, o historii i wielokulturowości Pragi. Zamieściliśmy ją też w naszej witrynie.

Nasz Salon był również ?gwiazdą? różnych relacji telewizyjnych z imprezy na Ząbkowskiej, m.in. nadawanej w ?Panoramie? o 18.30 i w programach lokalnych. Udzieliliśmy też kilku wywiadów dla radia i prasy.

Wybrane, najlepsze zdjęcia wykonane podczas imprezy na Ząbkowskiej, znajdziecie Państwo w naszej galerii Praskiego Salonu Fotografii. Galeria podzielona została na kategorie, czyli według nazw postaci z makiet. W osobnej kategorii znalazły się zdjęcia organizatorów oraz artystów. Aby otrzymać od nas odbitkę swojego zdjęcia lub jego wersję cyfrową należy je odnaleźć w galerii Praskiego Salonu Fotografii i zapisać nazwę kategorii i numer zdjęcia w danej kategorii ? podany pod zdjęciem. Odbitki zdjęć wykonane przez Profesjonalne Laboratorium Fotograficzne PROLAB w Warszawie, będzie można odebrać w ?Cafe Kulturalna? znajdującej się w Teatrze Dramatycznym (pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki) w dniu 15 października (środa) od godz. 16:00 do 18:00 lub w ?Łysym Pingwinie? przy ul. Ząbkowskiej 11, w dniu 18 października br. (sobota) od godz. 15:00 do 17:00. Odbitek zdjęć nie wysyłamy pocztą.

Praski Salon Fotografii Portretowej ?Wiechem? (oryginalna pisownia):

W tamten pamiętny dzionek było troszkie zimnawo, ale warsiawiaki całą ferajną walili na Praski salon. Mogli sobie zrobić mnóstwo fotografii. Do wyboru mieli figurkie praskiego grajka, co zaiwaniał na gitarze warszawskie szlagiery; państwa młodych, gdzie Pan młody miał alegancko skrojone marynarkie, a Panna młoda bielutki welon, którym wiwała na wszystkie strony. Był też w ząbek czesany szmondak, albo inkszy łatek galarowy, co sie chwalił swojemy muskułamy prężonemy nad Praskiem brzegiem Wisły. Rzecz jasna na historycznem festibalu modowem nie mogło sie obyć bez baby z Rużyca, która handlowała czem popadnie. Można było u niej dostać spożywcze artykuła i czego innego sobie państwo klejenci zażyczą. Trzymała cały ten majdan w wiklinowem koszyczku. Na koniec, na deser można sobie było pstryknąć fotkie z najprawdziwszą warszawską Syrenką. Miała taki długi ogon, że jakby niem majtnęła, toby sie ludziska poprzewracali. Wyglądała na fest babę, że sam Bruce Lee leży u nasz jak neptek. W tak zwanem międzyczasie przez Ząbkowske ulice przeszła wielobarwna parada tancerek i tancerzy. Jeszcze nadmienię, że obsługa Salonu także samo była w strojach z epoki i uskuteczniała niezły ubaw całej gawiedzi.

Łukasz Motylewski

praski_salon_lukasz

Łukasz Motylewski podczas Praskiego Salonu Fotografii Portretowej

Organizatorzy Praskiego Salonu Fotografii Portretowej, czyli ?Grupa artystyczna? Pierwszej Warszawskiej Agendy 21 to:

 1. Jolanta PAWLAK (Sekretarz Zarządu) - autorka koncepcji scenariusza, koncepcji makiet, wykonawca spektaklu i fotograf,
 2. Magdalena GŁOGOWSKA (Zastępca Prezesa) ? projekt graficzny ulotki,
 3. Agnieszka MIKOŁAJEWSKA (plastyk i studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) ? autorka projektów plastycznych i wykonawczyni makiet,
 4. Czarna Maja (studentka historii i plastyk) ? wykonawczyni makiet i aktorka spektaklu ulicznego,
 5. Łukasz MOTYLEWSKI (członek Pierwszej Warszawskiej Agendy 21) ? udział w wykonaniu makiet, pomoc techniczna i aktor spektaklu ulicznego,
 6. Paulina MAŁECKA (studentka gospodarki przestrzennej UW) ? udział w wykonaniu makiet i aktorka spektaklu ulicznego,
 7. Ewa NIZIŃSKA (studentka matematyki UW i etnologii UW) ? udział w wykonaniu makiet, aktorka spektaklu ulicznego,
 8. Natalia PAWLAK (członek Pierwszej Warszawskiej Agendy 21, studentka etnologii i antropologii kulturowej UW) ? udział w wykonaniu makiet, fotograf,
 9. Mikołaj PAWLAK (członek Pierwszej Warszawskiej Agendy 21) ? pomoc techniczna i transport.

Dziękujemy wszystkim przyjaciołom i znajomym, którzy pomogli nam w przygotowaniu i realizacji Praskiego Salonu Fotografii Portretowej.
Zapraszamy na ul. Ząbkowską w przyszłym roku.

Projekt został dofinansowany ze środków Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy.

Wszystkie prezentowane plansze (patrz galeria) można od nas wypożyczyć za niewielką kwotę. Każda z nich może stanowić atrakcję podczas organizowanej imprezy, spotkania lub innego wydarzenia. Jeśli chcielibyście skorzystać z naszej oferty proszę o informację na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Organizatorzy:

dhmw7cxn_15gmjdf2gn_b

Pierwsza Warszawska Agenda 21

praga_pln

Dzielnica Praga Północ
Miasta Stołecznego Warszawy

Sponsorzy:

prolab

Plakat "Praskiego Salonu Fotografii Portretowej" (PDF, 1.38MB)

Galeria zdjęć

galeria

Poprawiony: 19 października 2010
 
© Zabi