english


faniMani


Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT 2008

Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza w Warszawie IMPRINT 2008, 7?16 listopada 2008 roku w Warszawie.

Uroczyste otwarcie wystawy konkursowej IMPRINT 2008 i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 7 listopada o godz. 17 w Pałacu Kultury i Nauki (sale im. M. Curie-Skłodowskiej i W. Broniewskiego).

Ideą nowego Triennale jest budowanie przestrzeni spotkań i kontaktów interdyscyplinarnych. Temat Triennale ? ?Zderzenia cywilizacji? ? wciąż zyskuje na znaczeniu i aktualności we współczesnym świecie. Prezentacja sztuki graficznej odbywać się będzie w powiązaniu z innymi dyscyplinami artystycznymi i humanistycznymi. Formy graficzne wydają się szczególnie odpowiednie do podjęcia wielopłaszczyznowej dyskusji ze względu na ich charakter. Tradycyjnie pojmowana grafika od wieków służy rozpowszechnianiu myśli i idei, a obecnie staje przed wielkimi wyzwaniami nowoczesności, takimi jak zmiany technologiczne czy otwarcie przestrzeni wirtualnej ? które wywierają wpływ na rozwój kulturowy współczesnych cywilizacji.

Organizatorami Triennale są: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Fundacja im. Tadeusza Kulisiewicza i Urząd miasta st. Warszawy.

Triennale objęli patronatem honorowym: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Prezydent miasta st. Warszawy. Impreza odbywa się w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 ? Inicjatywy Unii Europejskiej. Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz ufundowała GRAND PRIX IMPRINT 2008.

Na tegoroczną, pierwszą edycję Triennale nadesłano 1255 prac autorstwa 484 artystów z 44 krajów. Do konkursowej wystawy IMPRINT 2008 zakwalifikowano prace 210 artystów. Międzynarodowe Jury, w składzie: Akira Kurosaki z Japonii, Borys Żutowski z Rosji, Mikael Kihlman ze Szwecji oraz Maria Poprzęcka, Maksymilian Celeda, Jan Pamuła i Stanisław Wieczorek z Polski, przyzna Grand Prix, trzy nagrody główne oraz Nagrodę Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza. Wystawie konkursowej towarzyszy publikacja obszernego katalogu IMPRINT 2008 oraz katalogi wystaw przygotowanych w ramach Triennale, czyli ?Kulisiewicz i jego stypendyści? i ?Kulis? (prace Tadeusza Kulisiewicza z kolekcji Wandy i Leona Pietraszaków), a także ?Młoda grafika? (prace młodych pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Grafiki ASP) oraz ?Grafika w Auli? (prace członków Jury Kwalifikacyjnego IMPRINT 2008). Na zakończenie uroczystego otwarcia Triennale odbędzie się koncert w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ramach programu głównego IMPRINT 2008 odbędzie się konferencja, zorganizowana pod patronatem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego - Panel Filozoficzny na temat ?Zderzenia cywilizacji?, część I: Gutenberg versus Microsoft (panel prowadzi prof. Maria Poprzęcka, z udziałem prof. Waldemara Baraniewskiego i prof. Andrzeja Basaja), część II: Potrzeba wtórnej naiwności (panel prowadzi prof. Zofia Rosińska, z udziałem prof. Ewy Walawskiej, Bogusława Deptuły i Tomasza Stawiszyńskiego).

Mamy nadzieję, że Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza będzie jednym z ważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych w Warszawie.

Kurator

Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych
im. T. Kulisiewicza w Warszawie IMPRINT 2008

dr hab. Agnieszka Cieślińska-Kawecka

Szczegółowe informacje na stronie www.imprint.asp.waw.pl

Program IMPRINT 2008 (PDF, 42kB)

Poprawiony: 19 października 2010
 
© Zabi