english


faniMani


Wędrówki nadwiślańskie - Wstęp
Spis treści
Wędrówki nadwiślańskie - Wstęp
Co powinniście wiedzieć o Wiśle zanim się z nią spotkacie?
Wszystkie strony

Koncepcja trasy wycieczkowej promującej Wisłę w Warszawie

Poruszeni opinią turystów odwiedzających portal TripAdvisor, którzy w 2008 roku uznali Warszawę za jedno z najnudniejszych miast Europy, wyruszyliśmy w teren, aby sprawdzić czy ich opinia pokrywa się z rzeczywistością. Wybraliśmy się więc na spacer wzdłuż lewego brzegu Wisły, bo rzeka to główne wrota Warszawy.

Według ankietowanych turystów w Warszawie nie mamy spektakularnych zabytków, dobrej sieci transportu publicznego, ścieżek rowerowych i niedrogiej bazy noclegowej.

Rzeczywiście nie ma w Warszawie tego wszystkiego, co można znaleźć w innych stolicach europejskich, ale inne stolice nie mają Wisły i Natury 2000 w środku miasta. Nie mają małego promu ?Pliszka?, tramwaju wodnego i rejsów ?Zefirem? przez Kanał Żerański i Zalew Zegrzyński do Serocka. Nie mają wysp pełnych ptactwa i jedynej w swoim rodzaju nadrzecznej dżungli. Tylko nieliczni turyści i mieszkańcy stolicy zapuszczają się w nadwiślańskie peryferie, gdyż ich nie znają i nie mają pojęcia co tracą.

A przecież historia miasta związana jest z rzeką, bo nie było dziełem przypadku, że akurat tutaj na wysokiej skarpie wiślanej i na rzecznych tarasach ulokowała się Warszawa.

Chcąc obalić ten nieprzychylny Warszawie wizerunek nieciekawego i nieatrakcyjnego dla turystów miasta, postanowiliśmy pokazać i opowiedzieć o jego zażyłości z rzeką.

W ten sposób powstały WĘDRÓWKI NADWIŚLAŃSKIE, czyli projekt kilku tras spacerowo wycieczkowych prowadzących po terenach lewobrzeżnej Warszawy, położonych w sąsiedztwie Wisły. Nasz projekt mógłby nosić nazwę Zakochaj się w Wiśle ? na wzór hasła promującego stolicę (?Zakochaj się w Warszawie?). Ale ?WĘDRÓWKI?? lepiej oddają jego charakter i cel.

Nad warszawką Wisła znajduje się wiele niezwykłych i urokliwych miejsc, zazwyczaj nieznanych turystom i rzadko odwiedzanych przez Warszawiaków. Są ścieżki rowerowe i botele na barkach, gdzie noclegi nie są drogie. Nie przychodzą tu wycieczki szkolne. Nie ma ich opisów w przewodnikach. A jednak są i powinny stać się przykładem odwiecznych relacji miasta z rzeką, uczyć szacunku do przyrody i rozumienia różnorodnych zjawisk, których źródłem jest Wisła. Wisła i jej brzegi to także miejsce spotkań, licznych imprez i działań kulturalnych, spływów kajakowych i żeglugi. Tu się dużo dzieje, więc podjęliśmy próbę zebrania i rozpropagowania informacji na ten temat.

Mamy nadzieję, że WĘDRÓWKI NADWIŚLAŃSKIE wypełnią tę lukę. Będą zaczynem do zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań w interesujący i aktywny sposób, nie tylko przez warszawską młodzieży, ale również przyjeżdżających do Warszawy turystów, szukających tu atrakcyjnych form spędzenia czasu połączonych z poznawaniem miasta. Będą okazją do wspólnego spaceru szlakiem bogatym w różne interesujące miejsca, obiekty, a przy okazji do nawiązywania nowych znajomości z ciekawymi ludźmi.

Trasa szlaku została zaprojektowana w taki sposób, aby znalazły się na niej obiekty, miejsca i tereny charakterystyczne dla naturalnego bogactwa Wisły oraz przykłady zjawisk zachodzących w przyrodzie, kulturze, historii, w gospodarce oraz w przestrzeni, których skala i przebieg zależały i zależą od rzeki.

Zapraszamy na wędrówki nadwiślańskie, których szlak biegnie od Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego do Zawad w Wilanowie. Cała trasa podzielona została na cztery odcinki:

  1. Bulwary zachodzącego Słońca ? od BUW-u do kościoła św. Stefana na ul. Czerniakowskiej;
  2. Łuk Siekierkowski ? od Kopca Czerniakowskiego do Mostu Siekierkowskiego;
  3. Twierdza Warszawa ? od Fortu Augustówka do Fortu Czerniakowskiego oraz ?Od komina do Morysina? ? od piaskarni nad Wisłą do pola golfowego przy ul. Vogla;
  4. Wilanów ? Zawady ? od cmentarza katolickiego w Wilanowie do cmentarza ewangelickiego w Zawadach.

Każdy odcinek szlaku został przedstawiony na mapie, na której zaznaczone zostały również najciekawsze miejsca, obiekty i zjawiska. Ich opisy otwierają się po ?kliknięciu? na zaznaczony na mapie punkt lub na listę z nazwą miejsca. Znajdziecie w nich wiele przydatnych informacji, ciekawostek, zdjęć i wyciągniętych z lamusa rycin. Więc w drogę, na spotkanie z przygodą w wielkim mieście, nad wielką rzeką.

Każdy odcinek można przejść pieszo lub na rowerze. Kolejność pokonywania trasy jest dowolna.

Wędrówki nadwiślańskie powstały dziękiwspółpracy stowarzyszenia Pierwsza Warszawska Agenda 21 z wieloma specjalistami oraz z opiekunem i studentami Koła Naukowego Architektów Krajobrazu na SGGW, a także dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.Poprawiony: 30 sierpnia 2012
 
© Zabi