english


faniMani


Wędrówki nadwiślańskie - Wstęp - Co powinniście wiedzieć o Wiśle zanim się z nią spotkacie?
Spis treści
Wędrówki nadwiślańskie - Wstęp
Co powinniście wiedzieć o Wiśle zanim się z nią spotkacie?
Wszystkie strony

Co powinniście wiedzieć o Wiśle zanim się z nią spotkacie?

Czy wiecie, że Wisła jest Warszawianką? Poznać to można po jej zmiennym nastroju. Jednego dnia szaleje, przeraża. Potem tygodniami jest cicha i spokojna. Wręcz rozleniwiona... No i te jej nieustanne flirty ? potrafi jednocześnie romansować i z Krakowem, i z Gdańskiem, nie licząc pomniejszych adoratorów.

Oczywiście jest Polką ? bardzo zaborczą, bo uważa, że większość kraju do niej należy? Ale faktycznie nie można sobie wyobrazić Polski bez Wisły, Wisły bez Polski.

Jest też Europejką ? bez kompleksów wobec większych krewnych. Nawet chwali się, że jest taka dzika. Ale jednocześnie coraz bardziej dba o urodę i higienę ? nie ma ochoty, by w jej obecności nosy ludzie zatykali. Cóż - mamy XXI wiek.

Jako mieszkanka Stolicy ma liczne obowiązki, czasem sprzeczne ze sobą. Ktoś widzieć w niej chce przebraną w ludowy strój ozdobę skansenu. Ktoś wypomina, iż w przeciwieństwie do koleżanki ? Paryżanki, nie bawi się na bulwarach, nie zaprasza na setki statków i stateczków. Albo - czemu uchyla się od ciężkiej pracy, na którą godzą się tacy kuzyni, jak Ren czy Dunaj.

Dla jednych jest boginią ? opiekunką ptaków, ssaków i ryb, całej fauny i flory związanej z wodą. Dla innych starą, niechlujną kobietą, bezmyślnie podtruwającą swoje dzieci, gdy próbuje je poić i kąpać.

Ale to kobieta z przeszłością ? nie tylko szczęśliwą. Nawet dziś potrafi zimą lody zatrzymać - a latem burzę z błyskawicami do siebie przywiązać. Opiekuńcze dłonie nad ważką rozłożyć. Albo przywabić inne małe, delikatne zwierzątko. Na przykład łosia?

A jaka jest Twoja Wisła?

Jolanta PAWLAK, Dobrochna BADORA, Mirosław CZERNY
oraz pozostali członkowie Zespołu Autorskiego

zespol

Projekt "Wędrówki Nadwiślańskie", zaprezentowany 5 grudnia 2008 na XXXV Przeglądzie Dorobku Kół Naukowych SGGW w Warszawie, zdobył specjalne wyróżnienie za atrakcyjną i przystępną formę oraz walory edukacyjne i promocyjne.

wyroznienie2

dhmw7cxn_15gmjdf2gn_b

PIERWSZA WARSZAWSKA AGENDA 21
Warszawa, ul. T. Czackiego 3/5
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.21agendawaw.pl

knak

KOŁO NAUKOWE ARCHITEKTÓW

KRAJOBRAZU SGGW w Warszawie

zakochaj_sie
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 

 Poprawiony: 30 sierpnia 2012
 
© Zabi