Agenda 21 - więcej informacji - Agenda 21 w Warszawie |
Strona 4 z 5
Agenda 21 w WarszawiePl
Konferencja, której patronował ówczesny prezydent Warszawy, Marcin Święcicki zgromadziła około 200 uczestników. Jej efektem było opracowanie wizji Warszawy XXI wieku oraz przygotowanie "manifestu" adresowanego do prezydenta Warszawy i wszystkich władz samorządowych stolicy. Dzięki dalszej współpracy uczestników i organizatorów konferencji w lutym 1998 r. zawiązał się kilkunastoosobowy zespół, który postanowił rozpocząć tworzenie programu własnej Warszawskiej Agendy 21 w oparciu o doświadczenia Hagi. http://agenda_21.free.ngo.pl/biul1-98.htm Pięć lat po ?Szczycie Ziemi? w Rio, podczas konferencji w Nowym Jorku ustalono, że "Do 2002 roku wszystkie kraje powinny opracować narodowe strategie zrównoważonego rozwoju, określające udział i odpowiedzialność wszystkich zainteresowanych stron. Należy aktywnie wspierać Lokalne Agendy 21 i inne programy, których celem jest rozwój zrównoważony". http://www.mos.gov.pl/1materialy_informacyjne/raporty_opracowania/strategia/ Przy budowaniu strategii zrównoważonego rozwoju polskie władze samorządowe korzystały z pomocy i doradztwa konsultantów, m.in. "Umbrella Project Pomoc doradcza UNDP dla Polski". Pomoc doradcza skierowana była do gmin oraz powiatów. Realizacja programu - rozpoczętego w 1997 r. w ramach UNDP, a kontynuowanego przez Umbrella - Stowarzyszenie Konsultantów - obejmowała m.in. opracowanie autorskiej metodologii procesu budowania strategii, szkolenie konsultantów, przeprowadzenie misji diagnostycznych i kwalifikację gmin do programu. Lokalna strategia zrównoważonego rozwoju jest demokratycznie uzgodnionym programem, w którego tworzeniu biorą udział nie tylko przedstawiciele władz i administracji, ale wszyscy partnerzy społeczni, którzy w przyszłości będą go realizować. Strategia ZR służy do osiągnięcia najwyższego poziomu życia mieszkańców z poszanowaniem zasobów. Najważniejszą cechą tak opracowanej strategii jest integrowanie społeczeństwa i jego angażowanie w proces planowania. Oznacza to przyjęcie współodpowiedzialności za skutki wdrożenia strategii. Kompleksowe podejście do budowania strategii jest zgodne z wymaganiami międzynarodowych instytucji wspierających. Umożliwia nowoczesne zarządzanie gminą / powiatem i osiągnięcie sukcesu. Z doświadczeń wynika, że efekty posiadania strategii często przewyższają początkowe ż oczekiwania samorządów. Strategia zrównoważonego rozwoju to:
- kompleksowe rekomendacje do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i innych dokumentów programowych w gminie. Strategia zrównoważonego rozwoju nie jest:
- jedynym warunkiem do uzyskania pomocy zagranicznej. Korzyści z dysponowania strategią zrównoważonego rozwoju to:
- możliwość oceny zaawansowania w realizacji zaplanowanych celów. Do 2003 roku ponad 60 polskich gmin, miast i powiatów opracowało i wdrożyło własne strategie zrównoważonego rozwoju, które powstały na wzór Agendy 21. Więcej: http://www.umbrella.org.pl/backup/projekt/ http://www.umbrella.org.pl/backup/doradztwo/doradztwo_strat_zrow_rozwoju.asp http://www.turystyka.hajnowka.pl/strategie/strategia-rozwoju-do2015roku/ogolne.htm http://www.zbojna.powiatlomzynski.pl/bip/index.php?k=289 STRATEGIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU DLA MIASTA MYSŁOWICE DO ROKU 2020
Globalne problemy na lokalnym gruncie Kiedy powstawała Pierwsza Warszawska Agenda 21 skupiająca kilkudziesięciu specjalistów z różnych dziedzin nauki, przedstawicieli administracji samorządowej, pracowników oświaty, architektów, nauczycieli, artystów i studentów, założycielom zależało przede wszystkim na upowszechnianiu wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju, jego zasad i różnych form realizacji. Jednak dla tej grupy pasjonatów najważniejszą sprawą było pobudzenie władz samorządowych i zaangażowanie społeczności lokalnej do pracy nad własnym, wspólnie stworzonym i wspólnie wprowadzanym w życie lokalnym programem lub strategią rozwoju, zrównoważonego rozwoju. Dlatego założyciele stowarzyszenia stawiali sobie za cel:
|
Poprawiony: 19 października 2010 |